Jezioro Jeziorak
Jeziorak- położony w płn.- wsch.  Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Najdłuższe jezioro w Polsce  (ok.28 km). Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp a wśród nich największa wyspa śródlądowa w Polsce- Wielka Żuława (pow. 82,5 ha). Jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim, na którym największą atrakcją są jedyne na świecie czynne pochylnie, które umożliwiają przepłynięcie na Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

Na Jezioraku znajduje się kilkanaście pomostów, do których żeglarze mogą bezpiecznie dobijać, bez żadnych opłat . Przy pomostach znajdują się toalety typu „TOI-TOI” i pojemniki na nieczystości stałe,  które opróżniane są przez śmieciarkę wodną-jedyną na polskich jeziorach. Dba się tutaj o wygodę żeglarzy i ochronę środowiska.

Przykładowe propozycje tras żeglarskich:

- Iława - Jażdżówki - Chmielówka - Miłomłyn - (32,2 km) - Małdyty - Jezioro Druźno - Elbląg - (63,3 km) - Zalew Wiślany - Gdańsk - Morze Bałtyckie (ok. 73,4 km).
- Iława - Siemiany - Jerzwałd - Zalewo - (39 km).
- Iława - Jażdżówki - Chmielówka - Miłomłyn - Ostróda - Stare Jabłonki - (63,4 km).

Kilka ciekawostek naszego regionu:

Czy wiesz, że ... z Iławą związany był Edward Stachura, poeta i prozaik - patron biblioteki w Iławie.

Czy wiesz, że... we wsi Jerzwałd mieszkał i tworzył prozaik i dramatopisarz Zbigniew Nienacki, autor słynnego cyklu "Pan Samochodzik".

Czy wiesz, że ... we wsi Ławice pod Iławą urodził się Emil von Behring, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny (1901 r.) za odkrycie surowicy antydyfterytowej.

Czy wiesz, że ... we wsi Kamionka nad jeziorem Silm znajduje się unikalny (jeden z trzech funkcjonujących w świecie) ośrodek szkoleniowy dla kapitanów i pilotów statków. Na jeziorze odtworzono w skali 1:24 wybrane porty, kanały, rzeki i inne miejsca uciążliwe dla manewrowania. Na akwenach tych pływają wykonane w tej samej skali modele statków wyposażone w symulatory systemów okrętowych, dowodzone przez prawdziwych wilków morskich.

Czy wiesz, że ... w Kamieńcu k. Susza od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807 r. przebywał Cesarz Napoleon i Maria Walewska.

Czy wiesz, że ... w latach 70-tych na wyspie Wielka Żuława nagrywany był film "Gniazdo" w reżyserii Jana Rybkowskiego z udziałem m.in. Pieczki, Karewicza, Pszoniaka i Płotkowskiego.
Jedną z sekwencji jest bitwa pod Cedynią, stoczona w 972 roku między wojskami polskimi i niemieckimi.

Czy wiesz, że ... w listopadzie 1995r. ruiny zamku szymbarskiego zamieniły się w pole bitwy z końca drugiej wojny światowej, gdzie sam Volker Schloendorff (twórca "Blaszanego bębenka") nakręcał sceny do swojego filmu "Król Olch" z John'em Malkovich'em.

 
Informacje o plikach cookies.